Életünk során gyakran előfordul, hogy véleményünk nem egyezik meg mások véleményével. Ha el akarjuk fogadtatni a véleményünket másokkal, akkor a meggyőzés érdekében érveket sorakoztatunk fel, azaz érvelünk.
Az érvelés állhat egy mondatból (pl. késés megmagyarázása), de teljes szöveg is lehet (pl. vádbeszéd, akadémiai székfoglaló).
Az érvelés logikailag két irányú lehet: (emelt szintű követelmény)
Indukció: az egyediből az általánosra következtethetünk, egyedi esetből, tényből indulunk ki és ebből vonjuk le az általános következtetést:Édesanyám mindig észreveszi, ha valami baj van, még akkor is, ha nem mondom. → Az anyák átlagon felüli beleérző képességgel rendelkeznek.
Dedukció: előbb egy általános tételt fogalmazunk meg és ebből vonunk le következtetést az egyedi esetre vonatkozóan. Minden kultúra megteremti a maga „celebjeit”. → Minden bizonnyal ilyen sztárok voltak az ókorban a gladiátorok, vagy a reneszánsz híres festői, akikért városállamok versenyeztek.
Az érvek fajtái
Meghatározásból levezetett érv (definíció alkalmazása): A himnusz istenséghez szóló költemény, emelkedett hangnemben: az istenség megszólítása után a kérés megfogalmazása, az istenség korábbi tetteinek elbeszélése, majd a kérés megismétlése következik. → Kölcsey Hymnusa ennek értelmében megfelel a himnusz műfaji követelményeinek.
Ok-okozati összefüggésből származó érv: Ádám és Éva ettek a tiltott gyümölcsből, ezért meg kellett halniuk.
Következményből levezetett érv: Mindenki kacagásban tört ki, → az előadó nyilván valami vicceset mondott
Körülményekből levezetett érv: Tegnap elvesztettem a pénztárcámat, ezen összevesztem az anyukámmal, ráadásul elfelejtettem határidőre beadni egy pályázatot. → Nem csoda, hogy ma rossz passzban vagyok.
Tekintélyre való hivatkozás: Az orvosok kiderítették, hogy a testi betegségek mögött gyakran lelki megrázkódtatások állnak (→ tehát igaz).
Összehasonlításon alapuló érv: Az élet olyan, mint a tánc. Találkozások, elválások, közeledések és távolodások sorozata. Néha megbotlunk, néha repülünk.
Ellentéten alapuló érv: Az egészséges táplálkozás és rendszeres sportolás kiegyensúlyozottá, munkabíróvá tesz → (ebből következik, hogy) az egészségtelen táplálkozás és mozgáshiány rossz hatással van kedélyállapotunkra és munkavégzésünkre.
Valószínűségen alapuló érv: A kislány nincs tizenöt kiló. → Tehát kizárt, hogy alatta szakadt volna le a hinta.
Bizonyítékból származtatott érv: (Az állításunk alátámasztására bizonyítékokat, tényeket, statisztikai adatokat használunk fel). Egy felmérés szerint a családok 60%-a szívesebben nyaral belföldön. → Az emberek úgy látják, változatos lehetőségei vannak a pihenésnek, feltöltődésnek Magyarországon.